Kā jau katru gadu, publicēti Latvijā pērn populārākie bērnu vārdi. Šogad neparasto vārdu sarakstā dominē arī pavisam negaidīti vārdi – “jaunpienācēji”, kā arī latviešiem neraksturīgi vārdi.
TV3 ziņu sižetā, LU Latviešu valodas Institūta galvenā pētniece Laimute Balode stāsta:
Mūsdienās tā tendence ir tāda, ka vecāki vēlas bērnam nevis vienu, bet divus vārdus. Un tas varbūt ir saistīts ar seno laiku ticējumu, ka jo tuvāk Dievam, jo vairāk vārdu. Salīdzinot, piemēram, cik vārdu ir karaliskajās ģimenēs… Varbūt tas ir ar humoru teikts, bet aristokrātiem bija nevis viens vārds, bet divi vai trīs. Latvijā gan vairāk kā divus vārdus mēs nedrīkstam dot pēc likuma.
To, cik Latvijā ir cilvēku ar konkrēto vārdu, var sameklēt Pilsonības un Migrācijas lietu pārvaldes lapā, tiesa, tur nav pieejama informācija, kurā gadā konkrētais vārds ir reģistrēts.
Dzimtsarakstu departaments, apkopojot datus secinājis, ka pērn jaundzimušajiem dotie vārdi arī atspoguļo sabiedrības intereses gan par ārvalstu, gan Latvijas notikumiem. Pavisam iespējams, ka slavenās dziedātājas Teilores Sviftas dēļ Latvijā tāds vārds kā Teilore nu jau kopumā ir iedots desmit meitenēm – kā pirmais vai kā otrais vārds.
Bērniem doti arī nelatviskas cilmes vārdi. Pēc publiski pieejamiem datiem redzams, ka Latvijā reģistrēti arī divdesmit Muhamedi un divpadsmit Islami.
Reģistros parādās arī klasiski indiešu vārdi – pērn reģistrētas četras meitenes ar vārdu Sunita, piecas – Lakšmī un astoņas – Virī.
Dzimtsarakstu departamenta vadītāja Solvita Saukuma – Laimere:
Ņemot vērā, ka mums Latvijā dzīvo ļoti daudz dažādas tautība, protams, ka šo tautību cilvēki izvēlas viņiem raksturīgu tautību vārdus. Kas, savukārt, mums liekas tādi specifiski, mums, latviešiem, neraksturīgi. Bet jā, ir salīdzinoši daudz šīs te nelatviskās cilmes vārdi, kas tiek doti bērniem. Un bieži vien ir tā, ka tas notiek gan tajās ģimenēs, kur abi vecāki ir šo te citu tautību pārstāvji, vai arī – tikai viens no vecākiem. Bet tāda tendence ir.
Lasi vēl: 10 skaisti meiteņu vārdi ar laimes un veiksmes kodu: šāds vārds jādod meitenei, kas pasaulē nāks Zaļās Čūskas 2025. gadā
Laimute Balode:
Ne tikai indiešu, nāk dažādi vārdi, īpaši jauktajās ģimenēs, tas mums būs jāpieņem. Bet galvenais, lai tas vārds iekļautos mūsu gramatiskajā sistēmā, lai mēs to varētu locīt. Jo parādās arī tādi nelokāmi vārdi kā ar galotni O, I, un uzreiz to izjūtam kā svešķermeni.
Katru gadu publiski tika publicēti arī savdabīgākie jaundzimušie vārdi, tagad to iestādēm liegts darīt, saistībā ar personas datu aizsardzību. Tomēr izrādās, ka arvien biežāki ir gadījumi, kad cilvēki izvēlas vārdu mainīt, tā liecina Tieslietu Ministrijas dati. Kā izrādās, Latvijā vārdu un uzvārdu, var mainīt, cik bieži vien grib un parasti to cilvēki darot ap 30 gadu vecumu.
Taču aizvadītajā gadā populārākie bērnu vārdi Latvijā bija Marks un Emīlija, kura līderos ir jau ceturto gadu pēc kārtas. Liktāko bērnu vārdu topā ir negaidīts jaunpienācējs – Teodors. 2024.gadā populārākie meiteņu vārdi bija – Emīlija, Sofija, Amēlija un Anna. Puikām – Marks, Teodors, Olivers un Roberts.
Vairāk skatieties TV3 video: